Nasze mięso w rękach światowych mistrzów kuchni!

To będzie wyjątkowe wydarzenie ! Podlaska Akademia Kulinarna w dniu 20 czerwca 2016 r serdecznie zaprasza na pokazy kulinarne, które poprowadzą Mistrzowie Kuchni prosto z Londynu – Bruno Loubert, Cloude Bosi i Sat Bains

Biografie naszych Mistrzów 

Bruno Loubet – urodzony w 1961 roku w Bordeaux we Francji. Po ukończeniu służby wojskowej (1982) przeprowadził się do Wielkiej Brytanii i pracował pod okiem Pierre Koffmann w La Tante Claire. W 1985 roku przewodnik Good Food ogłosił go Młodym Szef’em Roku. Pracował jako szef kuchni Raymond Blanc w Oxfordzie, restauracja ta otrzymała dwie gwiazdki Michelin. Następnie przeprowadził się do Londynu, pracował w restauracji Four Seasons, która po roku zdobyła Gwiazdkę. Następnie otworzył na Soho Bistro Bruno, które zostało nagrodzone przez The Times Restauracją Roku – 1993. Podążając za sukcesem otworzył L’Odeon w 1995, ona również po roku została nagrodzona przez Times.W 2002 roku wyjechał z Londynu i przeniósł się do Australii, gdzie spędził osiem lat, tam również doceniono jego talent,dwukrotnie został wybrany Szefem Roku. Powrócił do Londynu w 2009, a 2010 ponownie otworzył Bistro Bruno. Powrót okazał się sukcesem został nagrodzony przez National Restaurant Magazine, od 2014 jego restauracja Grain Stone posiada dwie Gwiazdki Michelin.

Mówią o nim, że to „staroświecki szef, tworzący nowoczesną kuchnię”
Cloude Bosi – kolejny Francuz urodzony w Lyon, czyli kolebce francuskiej kuchni, która w znaczący sposób wpłynęła na jego kuchnię. Miłość do gotowania wyniósł z domu, jego rodzice mieli własną restauracje, w której odbył również praktykę. Po skończeniu szkoły gastronomicznej przeprowadził się do Paryża i pracował pod okiem wybitnych szefów kuchni Michel’a Rostanga, Alain’a Passard i Alain’a Ducasse. W wieku 25 lat postanowił udoskonalić swój angielski i przeprowadził się do Wielkiej Brytanii, tam podjął pracę jako zastępca szefa kuchni w Overton Grange w Shropshire. Rok później został szefem kuchni i zdobył pierwszą gwiazdkę Michelin .

W 2000 r otworzył własną restaurację Hibiscus, która zdobyła Gwiazdkę po roku od otwarcia, kolejną w 2003 r. W 2007 restauracje Hibiscus przeniósł do Londynu, tracąc szansę na trzecią Gwiazdkę, jednak 2009 r zajął drugie miejsce w National Restaurant Awards. Otrzymał ponownie dwie Gwiazdki i czeka na trzecią ! Przejął również z bratem pub na Winbledonie The Fox and Grapes, gdzie podaje tradycyjne fish and chips. Jego kuchnia jest nowoczesna i zaskakująca, oparta na sezonowości i produktach regionalnych.

Sat Bains – emigrant, jego rodzice pochodzą z Indii, urodzony w 1971 r.W 1991 r zdobył stypendium Roux i wyjechał na staż do Francji. Odbył szkolenie w trzygwiazdkowej restauracji w której pracował również Rene Redzepi- do dziś się przyjaźnią. Bains był także jednym z laureatów w BBC- Great British Menu w roku 2007. Po powrocie pracował jako szef kuchni w Nottingham Des Clos, którą odnowiono i nazwano Restaurant Sat Bains. W 2003 otrzymała Gwiazdkę Micheli, była to pierwsza Gwiazdka w Nottingham. W 2011 r. otrzymała drugą.
_________

Nad przebiegiem pokazów czuwać będzie Grzegorz Olejarka, który jest koordynatorem przyjazdu michelinowskich szefów z Anglii do Polski. Jak sam, mówi ma to być dobry początek-  program który ma szansę rozwinąć się na dłuższą współpracę z Podlaską Akademią Kulinarną. 

Podczas pokazów mistrzowie zaprezentują dania Kuchni Podlasia w nowoczesnych aranżacjach, z wykorzystaniem produktów firm m.in –Mlekovity, BOST, Łukasz Ancypo,..

Program:
10.30 – rejestracja uczestników
11.00- 12.45 pokaz Bruno Laubert
13-00 -15.00 pokaz Cloude Bosi
15.30- 17.30 pokaz – Sat Bains
18.00 – zakończenie

Podczas pokazu uczestnicy mają zagwarantowany lunch i serwis kawowy.Osoby które chciałby wziąć udział w Pokazie proszone są o kontakt z szefową Podlaskiej Akademii

CZYTAJ WIĘCEJ…